Την Δημοτική Κοινότητα Μανιάκων επισκέφτηκε την Τετάρτη 19 Ιουλίου 2023 η Αντιπεριφερειάρχης Καστοριάς Δέσποινα Κοζατσάνη, όπου μαζί με τον Πρόεδρο του Τοπικού Κωνσταντίνο Πανταζή, επισκέφτηκαν έργα που υλοποιήθηκαν στην περιοχή.
Πιο συγκεκριμένα, είδαν από κοντά:
- Την Ανακατασκευή του ισόπεδου κόμβου, κατασκευή τεχνικών απορροής ομβρίων, ασφαλτόστρωση και τοποθέτηση φωτιστικών τύπου lED, στην περιοχή του «Τέσσερα» στη περιφερειακή οδό Μανιάκοι – Καστοριά, που έχει ολοκληρωθεί, Προϋπολογισμού: 700.000,00€
Πρόκειται για υποέργο ενταγμένο στο έργο «Συντήρηση Επ. Οδικού Δικτύου 2020.»
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-5-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-5-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-4-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-4-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-3-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-3-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-2-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-2-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-1-wp-1024x683.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi_4-1-wp-1024x683.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi4-1024x497.jpg)
![περιοχή 4](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/perioxi4-1024x497.jpg)
- Ασφαλτόστρωση της Διασταύρωσης Φανάρια – Ν. Λεύκης, που έχει ολοκληρωθεί, Προϋπολογισμού: 700.000,00€
Υποέργο ενταγμένο στο έργο «Συντήρηση Επ. Οδικού Δικτύου 2020.»
![Διασταύρωση Λεύκη](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/fanari_lefki-1-1024x497.jpg)
![Διασταύρωση Λεύκη](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/fanari_lefki-1-1024x497.jpg)
![Διασταύρωση Λεύκη](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/fanari_lefki-2-1024x497.jpg)
![Διασταύρωση Λεύκη](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/fanari_lefki-2-1024x497.jpg)
![Διασταύρωση Λεύκη](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/fanari_lefki-3-1024x497.jpg)
![Διασταύρωση Λεύκη](https://kastoria.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2023/07/fanari_lefki-3-1024x497.jpg)
Παράλληλα αναφέρθηκαν στο έργο που δρομολογείται άμεσα στην περιοχή και αφορά τις
- Ασφαλτοστρώσεις οδών Κοινότητας Μανιάκων, προϋπολογισμού 100.000,00 ευρώ
Το συγκεκριμένο έργο είναι χρηματοδοτούμενο 100% από το Πρόγραμμα Κεντρικών Αυτοτελών Πόρων (ΚΑΠ2023) της Π.Ε Καστοριάς και υλοποιείται με προγραμματική σύμβαση με τον Δήμο Καστοριάς.