Την Τρίτη 24 Οκτωβρίου το σχολείο μας είχε τη χαρά να μεταβεί στο Ντολτσό και να επισκεφθεί το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα και στη συνέχεια το Αρχοντικό Μπασάρα, όπου φιλοξενούταν η έκθεση ζωγραφικής “ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΟΥΣΑ ΟΚΝΗ” της Μερόπης Σωτηροπούλου Μάγκελ.
Στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα μας υποδέχτηκε ο πρόεδρος κ. Μάρκος Λάτσιος και στη συνέχεια παρακολουθήσαμε μια εξαιρετική παρουσίαση για τον Μακεδονομάχο Καπετάν’ Κώττα από την κ. Σόνια Ευθυμιάδου Παπασταύρου, την οποία ευχαριστούμε ιδιαίτερα.
Στο αρχοντικό Μπασάρα, μας υποδέχτηκε η εικαστικός κ. Μερόπη Σωτηροπούλου Μάγκελ, η οποία μας έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα εισαγωγή για την έκθεση και έπειτα περιηγηθήκαμε στις αίθουσες του αρχοντικού και θαυμάσαμε τις δημιουργίες της.
![395959381 800262332106418 575793321148813174 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2023/10/395959381_800262332106418_575793321148813174_n-1024x1024.jpg.webp)
![395999484 800262132106438 7032094042816150040 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2023/10/395999484_800262132106438_7032094042816150040_n-1024x1024.jpg.webp)
![395999484 800262132106438 7032094042816150040 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2023/10/395999484_800262132106438_7032094042816150040_n-1024x1024.jpg)
![396008837 800262128773105 7801745777679711380 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2023/10/396008837_800262128773105_7801745777679711380_n-1024x1024.jpg.webp)
![396008837 800262128773105 7801745777679711380 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2023/10/396008837_800262128773105_7801745777679711380_n-1024x1024.jpg)