Μεγαλοπρεπής η Λιτανεία της Ιεράς Εικόνας του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Μηνά στην 111η Επέτειο Απελευθέρωσης της Καστοριάς.
Προπορευόταν τό λάβαρο τοῦ ἐλευθερωτοῦ Ἁγίου Μηνᾶ καί ἡ Ἑλληνική σημαία καί ἐν συνέχειᾳ οἱ σημαιοφόροι ὅλων τῶν σχολείων τῆς Καστοριᾶς, τά μέλη τῶν Πολιτιστικῶν Συλλόγων καί Ὁμίλων τῆς Καστοριᾶς, ὅλοι παραδοσιακά ἐνδεδυμένοι, ὁ Ἐρυθρός Σταυρός κ.α.
![IMG 8819 Large](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2023/11/IMG_8819-Large-1024x576.jpg.webp)
Ἐν συνέχειᾳ τά παιδιά ἀπό τό σύστημα προσκόπων Καστοριᾶς καί ἡ Φιλαρμονική μπάντα τοῦ στρατοῦ, συνόδευαν τήν Ἱερά Εἰκόνα τοῦ Στρατηλάτου Ἁγίου Μηνᾶ, τήν ὁποία εἶχε πλαισιώσει ἄγημα τοῦ Στρατοῦ. Ἀκολούθως ὁ ἱερεῖς μέ τό Ἱερό Εὐαγγέλιο καί τά Ἱερά Λείψανα τοῦ Ἁγίου, οἱ διάκονοι, οἱ τρεῖς Ἀρχιερεῖς, οἱ Ἄρχοντες καί ὁ Λαός.
Ἡ Ἱερά Πομπή, κατευθύνθηκε στόν Ἱερό Μητροπολιτικό Ναό, ὅπου τήν ἱερά εἰκόνα καί τα λείψανα τοῦ Ἁγίου, ὑποδέχθηκαν οἱ πανηγυρικές καμπανοκρουσίες, καί οἱ ἱερεῖς τοῦ Ναοῦ.
Κατά τήν ὑποδοχή, ἔγινε ἡ Ἔπαρση τῆς Σημαίας ἀπό τόν Ἐκπρόσωπο τῆς Κυβερνήσεως, τόν Σεβ. Ποιμενάρχη καί τόν Δήμαρχο Καστοριᾶς, καί ἡ ἀνάκρουση τοῦ Ἐθνικοῦ Ὕμνου.