Ένα από τα πολλά προβλήματα που δημιούργησε η “Συμφωνία των Πρεσπών” είναι ότι έδωσε το δικαίωμα στους γείτονες να χρησιμοποιούν τον όρο “Μακεδονία” και “Μακεδονικός” ελεύθερα, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι εκεί εταιρίες.
Η παραπάνω όμως στρέβλωση αντιμετωπίστηκε χάρις στην πρωτοβουλία του Συνδέσμου Εξαγωγέων που κατέθεσε και κατάφερε να πιστοποίηση το συλλογικό σήμα Μ #MacedoniaTheGreat και το οποίο μπορούν να χρησιμοποιήσουν όλες οι ελληνικές επιχειρήσεις που τα προϊόντα ή οι η υπηρεσίες τους προέρχονται από την Μακεδονία.
Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους σε κυβερνητικό και συνδικαλιστικό-επιχειρηματικό επίπεδο συνέβαλαν σε αυτήν την επιτυχία η οποία οφείλει να αγκαλιαστεί από τον επιχειρηματικό κόσμο του τόπου μας.
Ήταν πραγματικά ενδιαφέρουσα η ενημέρωση που οργανώθηκε από τον ΣΕΒΕ – Σύνδεσμος Εξαγωγέων σε συνεργασία με το Επιμελητήριο Καστοριάς .
Οι φωτογραφίες είναι από την πρώτη εκδήλωση παρουσίασης και ενημέρωσης για το Συλλογικό Σήμα της Ε.Ε. “Μ MΑCEDONIA THE GREAT”, που διοργάνωσε στην Καστοριά ο Σύνδεσμος Εξαγωγέων Βορείου Ελλάδας και το Επιμελητήριο Καστοριάς.
Τα Μακεδονικά προϊόντα αποκτούν ταυτότητα και αξίζει να στηριχθεί από όλους μας.
Θα ακολουθήσει στην Καστοριά μεγάλη ημερίδα ενημέρωσης τους επόμενους μήνες.
![318991836 6429968747020288 5428661286221611466 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2022/12/318991836_6429968747020288_5428661286221611466_n.jpg.webp)
![319115207 6429968547020308 7644717769134083689 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2022/12/319115207_6429968547020308_7644717769134083689_n.jpg.webp)
![319115207 6429968547020308 7644717769134083689 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/12/319115207_6429968547020308_7644717769134083689_n.jpg)
![319239521 6429969123686917 2254951048967368024 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2022/12/319239521_6429969123686917_2254951048967368024_n.jpg.webp)
![319239521 6429969123686917 2254951048967368024 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/12/319239521_6429969123686917_2254951048967368024_n.jpg)
![318521921 6429969843686845 6885369878606846285 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2022/12/318521921_6429969843686845_6885369878606846285_n.jpg.webp)
![318521921 6429969843686845 6885369878606846285 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/12/318521921_6429969843686845_6885369878606846285_n.jpg)
![318877787 6429969363686893 183976424340247703 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2022/12/318877787_6429969363686893_183976424340247703_n.jpg.webp)
![318877787 6429969363686893 183976424340247703 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/12/318877787_6429969363686893_183976424340247703_n.jpg)
![318719823 6429968330353663 3165796148821720280 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2022/12/318719823_6429968330353663_3165796148821720280_n.jpg.webp)
![318719823 6429968330353663 3165796148821720280 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/12/318719823_6429968330353663_3165796148821720280_n.jpg)
![318445397 6429969567020206 5671650046594513668 n](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2022/12/318445397_6429969567020206_5671650046594513668_n.jpg.webp)
![318445397 6429969567020206 5671650046594513668 n](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/12/318445397_6429969567020206_5671650046594513668_n.jpg)