![7E9297A2 72FC 4DAA B460 92305390041E](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/7E9297A2-72FC-4DAA-B460-92305390041E-300x135.jpeg)
![7E9297A2 72FC 4DAA B460 92305390041E](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/7E9297A2-72FC-4DAA-B460-92305390041E-300x135.jpeg)
![E1135D94 B957 4FB9 AFC1 3E90665A21A9](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/E1135D94-B957-4FB9-AFC1-3E90665A21A9-300x135.jpeg)
![E1135D94 B957 4FB9 AFC1 3E90665A21A9](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/E1135D94-B957-4FB9-AFC1-3E90665A21A9-300x135.jpeg)
Κατά τήν διαρρεύσασα ἑβδομάδα ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Καστορίας κ. Καλλίνικος εὐλόγησε τίς βασιλόπιτες τῆς Περιφερειακῆς Ἑνότητας Καστοριᾶς, τοῦ Παραρτήματος τοῦ Πανεπιστημίου Δυτικῆς Μακεδονίας στήν Καστοριά καί τοῦ Δήμου Καστοριᾶς. Ὁ Σεβασμιώτατος ἀπηύθυνε τίς εὐχαριστίες του γιά τήν συνεργασία μέ τούς διαφόρους φορεῖς καί κατάλληλο χαιρετισμό σέ κάθε περίπτωση, ἔδινε τίς εὐχές του καί προσέφερε συμβολικά δῶρα σέ ὅποιους βρῆκαν τό φλουρί.
Ὁ Σεβασμιώτατος εὐλόγησε καί τήν βασιλόπιτα τοῦ ΕΠΑΛ Ἄργους Ὀρεστικοῦ, κατόπιν προσκλήσεως τοῦ Διευθυντοῦ του, ὅπου μίλησε τούς μαθητές γιά θέματα ἐνδιαφέροντός τους, ἔδωσε τίς εὐχές του καί προσέφερε ἕνα βιβλίο του καί ἕνα χρηματικό ποσό στούς μαθητές πού βρῆκαν τό φλουρί, καί συνομίλησε μέ τόν διευθυντή καί τούς καθηγητές στό γραφεῖο τους.
Ἐπίσης, ὁ Σεβασμιώτατος παρακολούθησε τό ἀφιέρωμα τῆς Στ´ τάξης τοῦ 3ου Δημοτικοῦ Σχολείου Καστοριᾶς στόν Ποντιακό Ἑλληνισμό καί συνεχάρη τούς Ἐκπαιδευτικούς καί τά παιδιά γιά τήν προσπάθειά τους.
Τήν Πέμπτη τό βράδυ ὁ Σεβασμιώτατος εὐλόγησε τό παιδικό δεῖπνο πού παρέθεσε ἡ Ἱερά Μητρόπολη σέ ἑστιατόριο τῆς πόλης γιά τά μέλη τῆς Παιδικῆς Χορωδίας τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως, ἡ ὁποία χαροποιεῖ τά νεαρά μέλη της καί ἔχει ἀφήσει τίς καλύτερες ἐντυπώσεις μέ τίς πρῶτες ἐμφανίσεις της.
![37D1F64D A642 481F 9F79 25027127A7C8](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/37D1F64D-A642-481F-9F79-25027127A7C8-300x142.jpeg)
![37D1F64D A642 481F 9F79 25027127A7C8](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/37D1F64D-A642-481F-9F79-25027127A7C8-300x142.jpeg)
![B1F53FCA A2D8 40E3 84DF F75FA59DB3B7](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/B1F53FCA-A2D8-40E3-84DF-F75FA59DB3B7-300x142.jpeg)
![B1F53FCA A2D8 40E3 84DF F75FA59DB3B7](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/B1F53FCA-A2D8-40E3-84DF-F75FA59DB3B7-300x142.jpeg)
Τήν Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου, ἑορτή τοῦ ἁγίου Πολυκάρπου Ἐπισκόπου Σμύρνης, ὁ Σεβασμιώτατος κ. Καλλίνικος λειτούργησε στήν Πολυκάρπη, ὅπου ἐκκλησιάσθηκαν οἱ κάτοικοι τοῦ χωριοῦ καί τῶν γειτονικῶν χωριῶν, τό Δημοτικό Σχολεῖο καί τό Νηπιαγωγεῖο Πολυκάρπης καί τό Γυμνάσιο Μαυροχωρίου. Ὁ Σεβασμιώτατος μίλησε καταλλήλως στά παιδιά καί τούς ἐκκλησιασθέντες, εὐλόγησε τά ἑορταστικά κόλλυβα τοῦ Ἁγίου καί μοίρασε εἰκόνες στούς μαθητές. Μετά τήν θεία Λειτουργία παρακάθισε στήν δεξίωση πού παρετέθη στήν αἴθουσα τοῦ χωριοῦ καί ἐπισκέφθηκε ἐνορίτη μέ κινητικά προβλήματα καί συζήτησε μέ τήν οἰκογένειά του.
![530A2277 DD7F 4F7F A795 2452B4260600](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/530A2277-DD7F-4F7F-A795-2452B4260600-300x225.jpeg)
![530A2277 DD7F 4F7F A795 2452B4260600](https://www.imkastorias.gr/wp-content/uploads/2024/02/530A2277-DD7F-4F7F-A795-2452B4260600-300x225.jpeg)
Τέλος ὁ Σεβασμιώτατος ἐπισκέφθηκε τό 1ο Δημοτικό Σχολεῖο Ἄργους Ὀρεστικοῦ, κατόπιν προσκλήσεως τῆς Διευθύντριάς του, τῶν Ἐκπαιδευτικῶν καί τῶν μαθητῶν τῆς Στ´ καί Ε´ τάξεων, καί παραχώρησε συνέντευξη στούς «Μικρούς Ἐρευνητές», τούς συντάκτες δηλαδή τῆς μαθητικῆς ἐφημερίδας τοῦ Σχολείου.