Η παραχώρηση στρατιωτικών εκτάσεων στον Δήμο Καστοριάς αντικείμενο της συνάντησης του Υπουργού Εθνικής Άμυνας με τον Δήμαρχο
Τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας, Αλκιβιάδη Στεφανή, υποδέχθηκε σήμερα στο γραφείο του ο Δήμαρχος Καστοριάς, Γιάννης Κορεντσίδης, παρουσία του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου, Κίμωνα Μηταλίδη, και του Αντιδημάρχου, Σωκράτη Πέλκα.
![DSC 0115 Medium](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2023/06/DSC_0115-Medium.jpeg.webp)
«Καλωσορίζουμε σήμερα τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας, Αλκιβιάδη Στεφανή, που διαρκώς μας δείχνει πόσο πολύ αγαπά τον τόπο μας, τα καίρια ζητήματα του οποίου είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε. Η εκτίμησή μου, άλλωστε, στο πρόσωπό του είναι πολύ μεγάλη και χαίρομαι ιδιαιτέρως για τη συνάντησή μας αυτή, καθώς – όπως μου δήλωσε – θα είναι σύμμαχος στις διεκδικήσεις μας», σημείωσε κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του Υπουργού ο κ. Κορεντσίδης.
Αντικείμενο της συζήτησης, μεταξύ άλλων, αποτέλεσε η δυνατότητα παραχώρησης στον Δήμο στρατιωτικών εκτάσεων της Καστοριάς, προκειμένου να αξιοποιηθούν για τουριστικούς σκοπούς και πιο συγκεκριμένα για να δημιουργηθεί ένα πλήρως λειτουργικό πάρκο αυτοκινούμενων τροχόσπιτων, πρόταση που ο Υπουργός αποδέχθηκε με χαρά.
Στο τέλος της συνάντησης ο Υπουργός επέδωσε τον θυρεό του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας στον Δήμαρχο, ο οποίος ανταπέδωσε δωρίζοντάς του μια εικόνα του Αγίου Μηνά.
![DSC 0132 Medium](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2023/06/DSC_0132-Medium.jpeg.webp)
![DSC 0132 Medium](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2023/06/DSC_0132-Medium.jpeg)
![DSC 0126 Medium](https://kastoria.news/wp-content/smush-webp/2023/06/DSC_0126-Medium.jpeg.webp)
![DSC 0126 Medium](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2023/06/DSC_0126-Medium.jpeg)