Σήμερα 8 Ιουνίου 2024 ο σύλλογος “Φίλοι Εικαστικών Τεχνών Δήμου Καστοριάς” διοργάνωσε τα εγκαίνια της 15ης έκθεσης ζωγραφικής στην αίθουσα υποδοχής του ενυδρείου Καστοριάς.
Η έκθεση περιλαμβάνει έργα των μικρών καλλιτεχνών της περιοχής μας, τους εφήβους μας οι οποίοι μέσα από τη χρήση γνωστών αλλά και πιο σπάνιων τεχνικών και υλικών αποτυπώνουν φυσικά τοπία, ανθρώπινες φιγούρες και πορτρέτα, ιστορικά γεγονότα, μυθολογικές και θρησκευτικές σκηνές, συμβολισμούς και αφηρημένες ιδέες,
Τα παιδιά που με τα σχέδια του ελεύθερου και γραμμικού σχεδίου έδωσαν τις καλύτερες εντυπώσεις καθώς και οι κυρίες του τμήματος ενηλίκων, με ενδεικτικά έργα αποτέλεσαν την όμορφη εναλλαγή της διοργάνωσης.
Τα εγκαίνια της έκθεσης αποτέλεσαν μόνο την αρχή ενός συναρπαστικού ταξιδιού στον κόσμο της τέχνης. Σας προσκαλούμε να την επισκεφθείτε στην αίθουσα της είσοδου του ενυδρείου Καστοριάς και την Κυριακή 9 Ιουνίου μέχρι στις 3 το μεσημέρι για να ανακαλύψετε από κοντά τα εκθέματα και να βιώσετε τη μαγεία που εκπέμπουν.”
Το παρών έδωσαν συγγενείς και φίλοι των καλλιτεχνών, ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού, Πολιτισμού και Επιχειρηματικότητας Μάνος Εγγλέζος καθώς και πλήθος κόσμου που θαύμασε τα έργα.