Με αφορμή τη σημερινή «Ημέρα προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος», όπως έχει καθιερωθεί από το Οικουμενικό Πατριαρχείο, τελέστηκε το πρωί της Πέμπτης 1 Σεπτεμβρίου 2022, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Γρεβενών κ.κ.Δαβίδ, η ετήσια Θεία Λειτουργία στη Βάλια Κάλντα, παρουσία -μεταξύ άλλων- του Δημάρχου Γρεβενών Γιώργου Δασταμάνη, του Αντιδημάρχου Τεχνικών Έργων Χρήστου Τριγώνη και του Προέδρου της Κοινότητας Περιβολίου Ιωάννη Ντόντου.
Μετά τον αγιασμό της πρωτομηνιάς για την αρχή του Εκκλησιαστικού Έτους, ο Σεβασμιώτατος καθαγίασε τον μεγάλο ξύλινο Σταυρό που κοσμεί την είσοδο του Εθνικού Δρυμού της Πίνδου, ο οποίος αποτελεί μία ευγενική δωρεά του συνδημότη μας Αδάμου Ράσσιου και της Κοιν.Σ.Επ. “Γεωθαύματα Ελλάς”.
![P1316475](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316475.jpg)
![P1316475](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316475.jpg)
![P1316435](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316435.jpg)
![P1316435](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316435.jpg)
![P1316357](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316357.jpg)
![P1316357](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316357.jpg)
![P1316344](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316344.jpg)
![P1316344](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316344.jpg)
![P1316254](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316254.jpg)
![P1316254](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316254.jpg)
![P1316103](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316103.jpg)
![P1316103](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316103.jpg)
![P1316101](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316101.jpg)
![P1316101](https://kastoria.news/wp-content/uploads/2022/09/P1316101.jpg)